גישור או בית משפט: מה עדיף ומה יתרונות הגישור בהשוואה להליך משפטי

מה עדיף: גישור או בית משפט – מה יתרונות הגישור בהשוואה להליך משפטי. בזמן אחרון גישור הפך לטרנד מהפכני ביישוב סכסוכים. ויכוחים ומחלוקות נוצרים בכל מקום או תחום: רכוש, משפחה, קהילה, עסקים. במקרה של קונפליקט לאן לפנות: לבית המשפט או למגשר? מה יתרונות הגישור בהשוואה להליך משפטי. גישור הוא דרך לפטור קונפליקט בעזרת מתווך: מגשר שעוזר לצדדי המחלוקת לבנות דיאלוג ולהגיע לפשרה במאוחד כאשר אנשים נמצאים במצב של עימות ואינם יכולים לצאת ממנו. אנשים מתעניינים: איך גישור שונה מהליך משפטי ובמה הוא יותר טוב.

ידוע שהליך משפטי בדרך כלל נמשך חודשים או שנים. גישור יכול להמשך מספר פגישות: הוא אינדיבידואלי לכל מקרה. צדדים לסכסוך קובעים בעצמם את תנאי הליך הגישור שלגמרי חסוי. גישור נותן לצדדים אפשרות לחסוך בתשלום עבור שירותי עורך דין בבית המשפט ואגרת בית משפט: אגרה שמגיש תביעה לבית המשפט משלם למדינה עם הגשת התביעה. משימה של מגשר: אל תמצא את האשם, אלא תפתור את הסכסוך. מגשר לא מברר מי צודק ומי טועה, כפי שקורה בבית המשפט. גישור עוזר לפתח פתרון שמתאים לשני הצדדים ולבנות להם מערכות יחסים חדשה.

מה עדיף: הליך גישור או בית משפט

גישור מתרחש באווירה של נוחות פסיכולוגית ושיתוף פעולה. בניגוד לשופט מגשר מסייע לצדדים לשמור על שותפויות, יחסי ידידות, וגם מפחית את הסיכון לקבלת החלטה לא חיובית. מגשר והצדדים לסכסוך יכולים לפתור את כל הבעיות בכל מקום נוח מבחינה גיאוגרפית. לאף בית משפט אין ניידות כזו.

מה עדיף: גישור או בית משפט. מה יתרונות הגישור בהשוואה להליך משפטי

תהליך משפטי הוא רשמי, שנקבע על פי כללי בית המשפט. בחינת מהות הסכסוך מנקודת המבט המשפטית ללא התחשבות באינטרסים וביכולות של הצדדים. תפקידו של בית המשפט הוא לחקור את כל מה שהוביל לסכסוך ולהעריך זאת מנקודת מבט של עמידה או הפרה של החוק. תפקידו של בית המשפט הוא לקבוע מי צודק ומי טועה, ולפסוק לטובת אחד הצדדים. הצד שהצליח להביא ראיות כבדות יותר לאשמת היריב זוכה בבית המשפט: זה ניצול החולשה של עמדת הצד השני כדי להשיג את שלו.

בניגוד לגישור אסטרטגיה של מערכת המשפט מובילה לכך שאחד הצדדים הוא תמיד המפסיד, ולכן לא מרוצה. כללי ההתנהגות בבית המשפט נקבעים על ידי השופט, ולא על ידי הצדדים לסכסוך. הוצאות הזמן נקבעות על ידי בית המשפט. לשופט יש זכות לדחות את ישיבת בית המשפט ואין זמן מקסימלי לדיון בתיק. בגישור תהליך חסוי ונתון למשא ומתן, נקבע על ידי הצדדים למחלוקת והמגשר: משתתפים קובעים בעצמם את הנורמות וכללי האינטראקציה במקרה הספציפי שלהם.

תביעות בבית משפט לעומת יתרונות גישור

מגשר מומלץ בצפון מתמקד בעזרה לצדדים לצאת מהקונפליקט ולחפש פתרונות למצב שנוצר תוך התחשבות באינטרסים של כל אחד מהצדדים ומציאת פתרון מקובל הדדית. משימת המגשר במרכז אינה להעריך את מה שכבר קרה, אלא לסייע במציאת יציאה מקובלת הדדית מהמצב הנוכחי. הסכם הגישור נערך לא על בסיס תקנון, אלא על בסיס הסכמות מרצון של הצדדים.

כבוד להבדלים, אינטרסים ונקודות מבט אחד של השני. בעת פיתוח החלטה נלקחות בחשבון נקודות המבט של כל אחד מהצדדים. מבין כל הפתרונות המוצעים, נבחרים רק אלו שמקובלים על שני הצדדים. לקיחת אחריות על מה שקרה לכל אחד מהצדדים מאפשרת להם ליצור אינטראקציה יותר טובה בעתיד. החלטות ברוח "win-win": בגישור לא מחפשים נכון או לא נכון, מי צודק או לא צודק במצב שנוצר. אז ברור שבמקרה שצריך יישוב סכסוך קודם כול פונים לא לבית משפט, אלא למגשר.

צרו קשר

תפריט נגישות