גישור פוליטי: מגשר סכסוכים פוליטיים

בעולם הפוליטיקה, שבו הדיפלומטיה המסורתית לעתים קרובות לא מצליחה להבטיח יחסים מדינתיים יציבים, בזמן אחרון יותר ויותר משתמשים בשירותי גישור, שעוזרים להגיע לפתרון מחלוקות פוליטיות: בישראל זה אקטואלי במיוחד. גישור בסכסוכים פוליטיים, הוא כלי החזק ביותר, שהשימוש בו מספק תוצאה שלא ניתנת להשגה בשום סוג של משא ומתן אחר. אנשים ברחבי העולם מתמודדים כעת עם משברים קשים, שלכל אחד מהם מערך קונפליקטים משלו:

  • משבר חברתי נגרם על ידי יוקר המחיה, מחירי הדיור והמזון הגבוהים, העוני של אנשים ותמיכה ממשלתית החלשה.
  • משבר כלכלי נוצר בגלל פנדמיה, סגר עולמי, מלחמה וכתוצאה מכך עלות גבוהה של אנרגיה, הובלת סחורות, סוגים רבים של חומרי גלם ומינרלים.
  • משבר בריאות נגרם מגירעון תקציבי או חוסר מימון, המשפיעים שלילית על מערכת הבריאות.
  • משבר אקולוגי נגרם מהתחממות כדור הארץ, זיהום אוויר, מים וקרקע.

משבר פוליטי הוא תוצאה של כל המשברים הנ"ל, שיכולים להתעצם ולגרום למשבר כללי רב-מערכתי המוביל לשינויים שליליים טרנספורמטיביים עמוקים. משברים וסכסוכים פוליטיים מאוד מפריעים לתפקד לכל המדינה שבה תלוי עתיד האנשים ואיכות חייהם. פוליטיקאים מתווכחים זה עם זה ורוב הבטחות שהם נתנו לפני בחירות בדרך כלל לא מתממשות בגלל סכסוכים פוליטיים. גישור הוכיח את עצמו כאחד הכלים היעילים ביותר לפתרון מחלוקות וסכסוכים פוליטיים בין הקבוצות המגוונות ביותר בחברה הישראלית.

לפעמים למגשר קשה לעזור לפוליטיקאים מסוכסכים לתקשר וליצור דיאלוג, לפתור בעיות במשותף ולנהל משא ומתן משותף. קשה לעשות זאת במיוחד כאשר יש חילוקי דעות עמוקים, מחלוקות פוליטיות מאוד אמוציונליות כאשר יש התנגדות חריפה מצד הצדדים. כאשר פוליטיקאים מתייחסים זה לזה בעוינות עזה, חוסר אמון וחשדנות. מגשרים, הם מומחים בניהול קונפליקטים, עוזרים לפוליטיקאים להתגבר על ההבדלים ביניהם ולכוון את הסכסוך לפתרון בעיות משותף.

איך גישור עוזר לנהל קונפליקט פוליטי

גישור פוליטי: מגשר סכסוכים פוליטיים. איך גישור עוזר לנהל קונפליקט פוליטי להגיע להסכם מדיני מיטבי

גישור, פתרון מחלוקות ויישוב סכסוכים לממשלת ישראל ולכנסת מאוד חשוב. מגשר מומלץ מציע לפוליטיקאים, חברי כנסת ורשויות ממשלתיות שירותי גישור מקצועיים לפתרון סכסוכים פוליטיים, ניהול קונפליקטים או יישוב סכסוכים בין מפלגות ורשויות. מגשרים עוזרים מאוד בפתרון בעיות מדיניות ציבוריות ועוזרים להגיע לפתרון יעיל של סכסוכים ומחלוקות כמעט בכל הנושאים הקשורים לפוליטיקה. מחלוקות וסכסוכים פוליטיים יקרים מאוד למדינה ומגשר מומלץ מאפשר לממשלה ולפוליטיקאים לפתור בעיות ללא עלויות גבוהות והוצאות מיותרות. זה גם מעלה את הרייטינג של הפוליטיקאים בעיני הבוחרים.

אסטרטגיות גישור מאוד יעילות וכמעט תמיד מאפשרות להשיג פתרון מוצלח בסכסוך פוליטי ללא צורך לפנות לבית המשפט. כל אחד מהמגשרים היה במצב שבו לאחר שעות רבות של משא ומתן נוצר מבוי סתום ובלתי אפשרי להגיע להסכמה, אבל ברוב המקרים, מגשר ממשיך בגישור ומצליח להביא את הצדדים להסכם. ידוע שלרוב אנשים יש דעות פוליטיות שונים, אבל יש להם גם הרבה אינטרסים משותפים. לפעמים מגשר קורא לאנשים להעמיד את עצמם במקום הצד השני.

גישור פוליטי – זו עבודה קשה ואנשים נוטים לזלזל במה שנדרש כדי להגיע לשם. מגשרים מסוגלים לשמוע מה פוליטיקאים אומרים – ולא אומרים – לא רק במילים, אלא גם בשפת גוף ובאותות אחרים. פוליטיקאים לא תמיד יודעים איך לנהל את הקונפליקט ומרגישים חסרי אונים להשפיע על פתרון המחלוקת. מגשר מומלץ בצפון ‏‏עוזר לפוליטיקאים להגיע להסכם בסודיות מוחלטת. גישור יכול למלא תפקיד חשוב. אף פוליטיקאי לא יכול להציל את העולם לבדו, הם כל הזמן בעימות וגישור הוא אחד הכלים היעילים ביותר להגיע להסכם מדיני מיטבי.

צרו קשר

תפריט נגישות