סגנונות גישור: מאפשר, מעריך, מעצב, מסייע, טרנספורמטיבי

שילוב סגנונות גישור שונים מאפשר הצלחה ביישוב סכסוכים או ניהול הקונפליקט. במשך השנים התפתחו סגנונות גישור השונים. סגנונות גישור הם – גישור מאפשר, גישור מעריך וגישור מעצב. מגשרים רבים נבדלים זה מזה בסגנון הגישור שלהם. אם תחפשו בגוגל את המילה "סגנונות גישור", תמצאו מאמרים רבים על סגנונות גישור. מאמר זה יכסה את יסודות הגישור. במיוחד בתחום יישוב סכסוכי עבודה או שכנים, קונפליקטים עסקיים או משפחתיים.

נדבר על סיבות מדוע מי שמוצא עצמו בהליך משפטי – כתובע או נתבע – צריך לשקול ברצינות לפנות למגשר. גישור הוא משא ומתן בין שני צדדים או יותר בהנחיית מגשר, צד שלישי ניטרלי מוסכם. גישור אינו מחייב ומביא להסדר רק אם שני הצדדים מסכימים. כל אחד מהצדדים חופשי להפסיק מהמשא ומתן בכל עת.

גישור כבר מאוד פופולרי ביישוב סכסוכי עבודה, משפחה, קונפליקטים עסקיים ועוד. ב-20 השנים האחרונות גישור צבר פופולריות רבה. תהליך הגישור הוא גמיש, אבל יש כמה שיטות אופייניות שהצדדים יכולים לצפות להם. ברוב המקרים, הצדדים צריכים להסכים לפנות למגשר, למרות שלבתי משפט יש תוכניות גישור משלהם. לאחר הסכמת הגישור, הצדדים בוחרים במשותף מגשר מומלץ בצפון. שלושת הסגנונות העיקריים של הגישור הם מקלים, טרנספורמטיביים ומעריכים.

סוגים או גישות של גישור

  • גישור מסייע הוא סגנון המסורתי ביותר. מגשר מומלץ בחיפה "מקל" על משא ומתן בין הצדדים על ידי בחינת האינטרסים של הצדדים ועידודם להגיע לפתרון מרצון משלהם. מגשרים מומלצים משתמשים בסגנון זה מתמקדים בתהליך ונמנעים מלמסור דעות משלהם לגבי המחלוקת.
  • גישור טרנספורמטיבי הוא סגנון חדש יחסית בעולם הגישור. מטרה של גישור טרנספורמטיבי הוא לסייע לצדדים בהכרה באינטרסים ובצרכים של הצדדים. שמים דגש על התוצאה הסופית של גישור.
  • גישור ממוקד משמעות מבוסס על לוגותרפיה. מודל גישור ממוקד משמעות מאוד אפקטיבי בניהול קונפליקטים במערכות יחסים מורכבות
  • סגנון גישור מעריך עשוי להביע דעות על המחלוקת. במקום להתמקד בעיקר באינטרסים ובתהליך, מגשרים מעריכים עוזרים לצדדים להעריך את היתרונות המשפטיים של הטיעונים שלהם ואת התוצאות הסבירות של הליך משפטי. גישור הערכה נפוץ בעולם המשפט, ומגשרים הערכה הם לרוב עורכי דין בעלי מומחיות בתחום הספציפי החל על הסכסוך.

שילוב של שיטות גישור בהתאם לצרכי הצדדים וסוגיות של קונפליקט

סגנונות גישור: מאפשר, מעריך, מעצב, מסייע, טרנספורמטיבי

מגשר טוב משתמש בשילוב של סגנונות הגישור בהתאם לצרכי הצדדים וסוגיות שונות של הקונפליקט. גישור חוסך זמן: תאריכי משפט נקבעים לרוב בין 12 ל-18 חודשים לאחר הגשת תביעה. זה הרבה זמן לחכות לפתרון. הליך משפטי הוא בדרך כלל גם מקור ללחץ וברוב המקרים התביעה הראשונית היא רק סיבוב ראשון – סכסוכים יכולים להימשך שנים. גישור חוסך כסף: במקרים רבים, ככל שההליך המשפטי נמשך זמן רב יותר וייגרם ליותר שכר טרחה והוצאות. גישור, במיוחד כאשר הוא מתרחש מוקדם יחסית, יכול לחסוך לשני הצדדים הרבה מאוד כסף.

לגישור יש נטייה טיפולית: כאשר רוב האנשים שומעים את המילה "גישור", הם בדרך כלל מעלים תמונות של הליך משפטי קר בחדר ישיבות סטרילי, המתמקד בהשגת פתרונות מעשיים לסכסוך נתון. אבל גישור הוא תהליך חם ומעורר צמיחה שנראה יותר כמו פסיכותרפיה מכל דבר שלא תראה במשרד עורכי דין או בית משפט. תהליך הגישור מעלה לעתים קרובות נושאים שבדרך כלל מתמודדים איתם רק בפסיכותרפיה.

מגשר מומלץ בחיפה מסייע לצדדים ביצירת דיאלוג וגיבוש פתרונות, עוזר למגושרים לעבור ממסרים חוסמים למסרים מקדמים בדיאלוג תקוע ובשיחה קשה – לאנשים חשוב מאוד להתמודד עם מכשולים. סגנונות ניהול הגישור שונים זה מזה באופן ניכר. חשוב, לעיתים, להבחין ביניהם ולהתאימם לציפיות המגושרים.

צרו קשר

תפריט נגישות